X

مشاهده آخرین مقالات آموزشی بخش نامه ها مطالب نانسی بارلی هوم پلاس آلاوه

اخبار و مقالات

جستجو

اخبار و مقالات

 پوشک از چه موادی ساخته میشود؟

یکشنبه، 24 اسفند 1399 | Article Rating
پوشک از چه موادی ساخته میشود؟

شرکت مارینا پخش هستی توزیع کننده محصولات سلولزی و هایژنیک با برندهای نانسی و بارلی است. پوشک های شرکت مارینا پخش هستی با برند بارلی هستند که در 5 سایز مختلف تولید می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مواد تشکیل دهنده‌ی پوشک صحبت کنیم. پوشک بارلی با شعار راحتی و آرامش کودک، نیاز کودکان در سنین 0 الی 2/5  سال و اوزان 2 الی 25 کیلوگرم را پاسخ میدهد. پوشک بارلی بدون ایجاد حساسیت و سازگار با پوست (مورد تایید انستیتوی تحقیقات پوست درماتست آلمان) بوده و همراه با هدیه دستمال مرطوب کودک بارلی با خاصیت نرم کنندگی و حفظ طراوت و شادابی پوست کودک عرضه می‌شود.

تاریخچه تولید پوشک

شاید فکر کنید که اولین پوشک یکبار مصرف برای افزایش تحرک در خانواده ها یا برای راحتی بیشتر اختراع شده است، اما اینطور نبود. پوشک های یکبار مصرف پس از جنگ جهانی دوم توسط ماریون دونووان به دلیل کمبود پنبه تولید شدند. طولی نکشید که مادران متوجه مزایای روزمره طراحی پوشک دونوان در سال 1950 شدند. یک پوشش پلاستیکی مستطیلی (ابتدا از پرده های دوش ساخته می شد) روی لایه های کاغذ دستمال کاغذی.

مواد موجود در پوشک های یک بار مصرف

پوشک های یکبار مصرف راحتی خوبی در دنیای مدرن دارند اما بسیاری از والدین ایمنی مواد موجود در پوشک های یکبار مصرف را زیر سوال می برند. اخیراً ، تولیدکنندگان پوشک با تغییر در نحوه تولید پوشک و آنچه در پوشک وجود دارد ، به نگرانی های زیست محیطی و بهداشتی که توسط والدین مطرح شده است ، پاسخ داده اند. یک گرایش به سمت پوشک های یک بار مصرف سبزتر و قابل تجزیه و سازگار با محیط زیست وجود دارد که گامی در مسیر درست است. با این حال ، هنوز در معرض خطر هستیم و بسته به اینکه کدام مارک پوشک را انتخاب می کنید ، خطرات و تأثیرات آن ممکن است متفاوت باشد. برای درک خطرات، ما باید اجزای تشکیل دهنده پوشک یکبار مصرف را به قسمت‌های مختلف آنها تقسیم کنیم.

3 لایه تشکیل دهنده پوشک

پوشک از 3 لایه تشکیل شده است. یک لایه داخلی که روی پوست کودک قرار می‌گیرد به گونه‌ای طراحی شده است که نرم، خشک بماند و رطوبت هسته را از بین ببرد. هسته جاذب برای جذب رطوبت و به دام انداختن آن و دور نگه داشتن رطوبت از نوزاد، طراحی شده است. لایه خارجی نیز ضد آب بوده تا از نشت رطوبت جلوگیری کند.

ما از والدین می خواهیم که مواد استفاده شده در هر یک از اجزای پوشک را در نظر بگیرند و خواستار افشای شفاف تولید کنندگان پوشک شوند. بهتر است ابتدا در مورد لایه‌ها و اجزای تشکیل دهنده‌ی آن بیشتر بدانیم.

از اواسط دهه 80، گرانول از اصلی ترین مواد اولیه استفاده شده در پوشک به حساب می‌آید. این کریستال های ریز در داخل لایه های هسته جاذب پوشک پاشیده می شوند تا مایع را جذب و به دام بیندازند. این بلورها با نام‌های مختلفی از جمله هیدروژل، پلی اکریلات سدیم، جاذب های پلی اکریلات سدیم شناخته می‌شوند. SAP با توجه به اندازه کوچکی که دارد می تواند مقدار قابل توجهی مایعات را جذب کند.

برای اینکه بتوانیم به صورت دقیق در مورد کیفیت و عملکرد پوشک‌های مختلف صحبت کنیم باید همین محتویات استفاده شده در لایه‌ی داخلی پوشک را مورد بررسی قرار دهیم.

 

لایه داخلی

این لایه در مجاورت پوست کودک قرار دارد و بنابراین خط مقدم ایجاد هرگونه خطر، التهاب یا ایجاد حساسیت است. این مواد کلیدی هستند. والدین باید از ارائه دهنده پوشک خود بخواهند که اجزای تشکیل دهنده‌ی لایه داخلی پوشک کودکشان را فاش کنند (متوجه شدیم که بسیاری از آنها اینگونه نیستند).

 

لایه جاذب

این لایه وظیفه جذب مایعات را دارد. اما زمانی که کودک جابه‌جا می‌شود این مایعات امکان دارد حرکت کند و دوباره روی پوست کودک قرار گیرد. این مایع برگشتی به طور بالقوه در معرض آلوده شدن توسط مواد هسته اصلی قرار دارد. پس به احتمال زیاد مایع برگشتی تنها ادرار کودک نیست. امروزه برای افزایش قدرت جذب لایه‌ی جاذب، از ترکیبات مختلف فلاف در کنار مواد کریستالی شیمیایی که تحت عنوان SAP یا گرانول شناخته می‌شود استفاده می‌شود. نقش فلاف که عموما از خمیر چوب ساخته می‌شود (شامل مواد پایه گندم یا ذرت) توزیع مایع در سطح پوشک است. در حالی که کاربرد SAP برای جذب و نگه داشتن مایعات در هسته و دور نگه داشتن رطوبت از کودک است. قسمت عمده پوشک از همین بخش ساخته شده است. مهم‌‌ترین و حساس‌ترین بخش یک پوشک و نقطه‌ی تمایز یک پوشک با محصولات دیگر همین قسمت پوشک است. در واقع درصد ترکیبات فلاف و SAP در بخش لایه جاذب در پوشک‌های مختلف، متفاوت است. جالب است بدانید در پوشک‌های بارلی برخلاف دیگر پوشک‌های بازار درصد SAP کمتری دارد و در عوض فلاف بیشتری استفاده شده است. اما این به معنی نیست که پوشک بارلی قدرت جذب پایین‌ترین از رقبای خود دارد. SAP استفاده شده در پوشک بارلی از کیفیت بالاتری برخوردار بوده به طوری که هر گرم از SAP پوشک بارلی توانایی جذب بیش از 33 گرم مایع را دارد. در حالی که گرانول های استفاده شده در پوشک به طور میانگین توانایی جذب 26 تا 27 گرم مایع را دارند.

 

پوسته بیرونی ضد آب

پوسته بیرونی پوشک از یک لایه ضد آب ساخته شده است. بعضی از پوشک‌ها به جای پلاستیک از مواد بیوپلاستیک و گیاهی استفاده می‌کنند.

تصاویر
  • پوشک از چه موادی ساخته میشود؟
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: